Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

burun tıkanıklığı nasıl açılır, burun tıkanıklığına ne iyi gelir, burun tıkanıklığı tedavi yöntemleri burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığı için bitkiler.

Avokado’nun Faydaları

Avokado’nun sağlığa olan faydaları arasında kilo kontrolü, kardiyovasküler hastalıklardan ve diyabetten korunma, osteoartirit tedavisi ve besin maddelerinin vücut için emilimini artırma sayılabilir. Aynı zamanda kanser , karaciğer hasarı ve Vitamin K eksikliği ile ilişkili kanama riskini de azaltır. Avokado, gözlerin sağlıklı kalmasını ve yaşlanmanın ve UV ışınlarının zararlı etkilerinin cildi koruduğunda yardımcı olur. Aynı zamanda […]


Avokado’nun Faydaları

Avokado’nun sağlığa olan faydaları arasında kilo kontrolü, kardiyovasküler hastalıklardan ve diyabetten korunma, osteoartirit tedavisi ve besin maddelerinin vücut için emilimini artırma sayılabilir. Aynı zamanda kanser , karaciğer hasarı ve Vitamin K eksikliği ile ilişkili kanama riskini de azaltır. Avokado, gözlerin sağlıklı kalmasını ve yaşlanmanın ve UV ışınlarının zararlı etkilerinin cildi koruduğunda yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve antioksidan özelliklere sahiptir. Dolaşımı artırmak, bilişsel becerileri artırmak ve daha güçlü kemik oluşturmak için bile yardımcı olur!

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, avokado tohumları diyabet, inflamatuvar durumlar ve hipertansiyonun tedavisinde ve hiperkolesteroleminin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Bir başka araştırma , avokado tüketiminin metabolik sendrom riskini düşürmek gibi diyet kalitesi ve besin alımını artırdığını gösteriyor.

Avokado, yüksek yağ asidi içeriğine sahip olmakla birlikte, son derece düşük seviyede kolestrol içerir. Birçok kişi yüksek kalorili içeriği nedeniyle avokado yemeyi bırakma eğilimi gösterir ve bu kilolara ağırlık verebilir. Bununla birlikte, kalorinin miktarı, tereyağı ve diğer yüksek kalorili diyet ürünleriyle karşılaştırıldığında çok küçük. Ayrıca, yağ içeriğinin çoğu, çeşitli nedenlerle yararlı olan fitosteroller gibi benzersiz kaynaklardan gelir. Bu yazıda avokado’nun çeşitli sağlığa ilişkin faydaları ve besin içeriği tartışılıyor, ancak önce bu değerli ve faydalı meyve hakkında biraz daha bilgi edelim.

Avokado, timsah armutları olarak da bilinir. Bu armağan esas itibariyle şekli ve derisinin tüy görünümünden kaynaklanmaktadır. Lauraceae ailesinden her daim yeşil bir ağaç olan Persea Americana’da yetiştirilen bir meyvedir. Bu akrabalara benzemekle birlikte avokado tarçın ve defne defneğiyle yakından ilişkilidir. Genellikle uzun boyludur ve 65 fit yüksekliğe kadar büyüyebilir. Avokado çeşitliliğine bağlı olarak avokadoların yaklaşık ağırlığı sekiz gram ve üç kilo arasında. Erken hasat edilir ve daha sonra ticari olarak satıldığında yavaş yavaş olgunlaşmasına izin verilir. Avokadolara sadece muz gibi hasattan sonra olgunlaşan klimakterik meyveler denir bu yüzden.

Avokadolar birçok çeşitte bulunur, ancak en popüler olanı kremalı Hass çeşididir. Avokado ağaçları tropikal, alt tropik ve ekvatoral alanlarda yetişir; ancak diğer pek çok meyve gibi avokadların ekimi Akdeniz ikliminde en kolay olanıdır. Avokadolar , mağaralarda kanıtlar M.Ö. 10.000 yıllarına dayanan Puebla eyaletinden kaynaklanıyor Eski Orta Amerika ve Güney Amerika kültürlerinde vahşi avokadolar kullanıldığı biliniyordu, ancak yetiştiricilik başlayana kadar açık değil Son birkaç bin yıldır. Yalnızca son 500 yılda dünyanın diğer bölgelerinde göründü, ancak benzersiz görünüşü, lezzeti ve belirgin sağlık yararları nedeniyle hızla popülerlik kazandı.

Çeşitli sağlık faydalarından dolayı, bu meyve şimdi birçok ülke tarafından yetiştirilmektedir. Pestisitlerden koruyan çok kalın bir cildi vardır. Organik avokado almamanız için sebebi budur. Pestisitlere karşı az maruz kalması açısından en güvenli ürünlerden biridir.

avokado Genellikle çiğ olarak, tatlı kırbaç olarak veya biraz biber ve tuz içeren salatalar şeklinde yenilir. Birçok batı ülkelerinde avokadoların en popüler kullanımı guacamole, geleneksel bir Meksika ve Orta Amerika dalgalanması şeklinde olup, hamburgerler ve sandviçler için de taçlandırıcıdır. Ayrıca, avokado, yağ içeriği (tereyağı ya da yağ) yerine, ya da sandviçte mayonez yerine bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda, diğer yağlarla aynı miktarda avokado eklemiş olursunuz. Bu, sağlıksız kalori alımını azaltmanın bir yoludur. Örneğin, 3.5oz avokadolarda 14.66g yağ bulunur. Aynı miktarda tereyag 81g yağ içerir. Bu nedenle, avokadolar pişirirken tereyağın yerini alabilir, böylece kalorileri azaltabilir ve yine de lezzetli bir tadınıza bakabilirsiniz!

Avokado’nun Besin Değeri

Avokadolar “Süper Gıda ” olarak düşünülür ve gıda kalor piramidinde özel bir yere sahiptirler. Avokado, çeşitli besinler, vitaminler ve minerallerden zengindir . Avokado da tekli doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynaktır ve az şeker içeriğine sahiptirler. Bunlar iyi bir enerji kaynağıdır ve çok sayıda önemli vitamin ve mineral içerir. Avokado, kalsiyum , demir , magnezyum , potasyum , bakır , manganez , fosfor ve çinko içerir . Ayrıca C vitamini , B6, B-12, A, D, K, E, tiamin, riboflavin ve niasin gibi mineralleri içerirler. Ayrıca, diyet lifi için mükemmel bir kaynaktır ve tek bir porsiyon günlük gereksinimlerin% 40’ından fazlasını sağlayabilir!

Avokado, zengin potasyumdur ve genel sağlık için hayati önem taşıyan potasyum ile sodyum oranını dengeler. CAC (California Avocado komisyonu) ‘na göre, orta boy bir Hass avokado yaklaşık 22.5 gram yağ içeriyor. Bu yağın üçte ikisi tekli doymamış çeşididir ve fruktozda çok düşüktür. Belki de en önemlisi, avokadolar, fitosteroller, karotenoidler, flavonoidler,

Avokado’nun Sağlık Faydaları
avocadoinfo Avokado’ların birçok sağlık faydası vardır. Besin maddeleri ile doludurlar ve bu nedenle yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan biri olarak düşünülürler. Avokadolar çiğ yenirken en faydalıdır. Avokadların en iyi araştırılmış ve önemli sağlığa ilişkin faydaları şunlardır:

İyi Sindirim: Avokadaların bağırsak için yatıştırıcı olduğuna ve dolayısıyla sindirime yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan çözünür ve çözünmez elyafları içerirler. Bu iki lif türü sindirim için çok önemlidir, çünkü dışkıları toplarlar ve gıdaların bağırsak yolundan düzgün şekilde geçmesini sağlarlar. Ayrıca gastrik ve sindirim sularını uyarırlar, böylece besinler en etkili ve en hızlı şekilde absorbe edilir. Sonunda, semptomları kabızlık ve diyare gibi durumlardan düşürürler. Sonuç olarak, avokadlarda bulunan büyük lif miktarı (porsiyon başına günlük ihtiyacın% 40’ı), bunu sindirim sağlığınızı optimize etmek için çok önemli bir gıda maddesi yapar.

Diş Bakımı: Avokado Tüketimi, öncelikle hazımsızlık veya mide rahatsızlığından kaynaklanan kötü kokunun önlenmesine yardımcı olur. Halitoz, sindirim sağlığını iyileştirerek ortadan kaldırılabilir ve avokadlarda bulunan antibakteriyel ve antioksidan flavonoidler ağız içindeki bakterileri de öldürür ve bu da ağız kokusu ile sonuçlanabilir. Avokado, ağız kanserlerinin önlenmesiyle de bağlantılıdır !

Deri ve Saç Bakımı : Avokado, sağlıklı bir cildi korumak için yararlı besinler ile doludur . Kuru, çatlamış veya hasar görmüş cildi zenginleştirir. Cildi önemli vitaminlerle besleyip parlaklaştırdıkları için çeşitli kozmetiklere katılırlar. Kuru ve hasar görmüş saçları beslerken de kullanılır. Birçok kişi cilt ve saç maskeleri hazırlamak için avokad kullanır. Her şeyden önce, avokado yağı plak sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olur. Beta-karoten ve likopen, avokadlarda büyük miktarlarda bulunan organik bileşiklerden ikisidir. Bunların her ikisi de cildinizin sağlık ve tonunu iyileştirmek ve erken yaşlanmanın işaretlerini ortadan kaldırmakla ilgilidir.

Liver care : Avokado karaciğer hasarını azaltmada çok iyidir. Karaciğer sağlığının iyileşmesine yardımcı olan bazı organik bileşikler vardır. Karaciğer hasarı, genellikle Hepatit C nedeniyle ortaya çıkar. Son zamanlarda yapılan bir araştırmanın bulguları, avokadların tonlandırmada ve karaciğerinizi çeşitli koşullardan korumada önemli bir rol oynayabileceğini önermektedir.

Sağlıklı Gözler: Avokado gözlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Gözleri kataraktlara, yaşla ilişkili göz hastalıklarına ve maküla dejenerasyonuna karşı koruyan lutein ve zeaxanthin gibi karotenoidler içerirler. Bu koşullara genellikle gözlerin dokularında biriken serbest radikaller neden olur. Bu özel karotenoidlerin antioksidan aktivitesi, bu tehlikeli serbest radikallerin etkilerini etkisiz hale getirir.

Sağlıklı Kalp: Avokadların sağlık yararları daha sağlıklı bir kalbi içerir . Avokadlarda bulunan beta sitosterol, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Araştırma çalışmaları , avokado alımının, arteriosklerotik vasküler hastalık olarak da bilinen aterosklerozdan kalbinizin korunmasına yardımcı olan HDL kolesterolün antiaterojenik özelliklerini artırabileceğini önermektedir. Potasyumun önemli seviyeleri aynı zamanda avokadları hipertansiyonla mücadelede güçlü bir meyve haline getirir. Potasyum, kan damarlarının ve arterlerin gerginliğini gidermekte, böylece pıhtılaşma, kalp krizi ve felç olasılığını azaltacak bir vazodilatatördür.

Böbrek Sağlığı : Diyetiniz, kronik böbrek rahatsızlığı olanlarda mineraller ve sıvılar dengesinin korunmasında çok önemli bir rol oynar. Potasyum, normal bir kalp atış hızının korunmasına yardımcı olan minerallerden biridir. Avokadlar iyi bir potasyum kaynağıdır ve diyetlerinize dahil edilmeleri de diğer yararlar sağlayabilir. Potasyum seviyelerinin çok yüksek olmadığından emin olmak önemlidir, çünkü kalp için tehlikeli olabilir. Potasyum, hücreler ve organlar için kimyasal kanallar vasıtasıyla sıvı dengesinin korunmasının anahtar bir özelliğidir. Bu sıvı dengesi aynı zamanda vücudun içinden geçen sıvı ve toksin hareketini idare eden böbreklerin işleyişi için hayati önem taşır.

Vitamin K eksikliği : Bir vitamin K eksikliği çok yaygın değildir, fakat sıklıkla yenidoğan bakımında görülür. K vitamini eksikliği ile ilişkili kanama (VKDB) olarak bilinen kanama bozukluğuna neden olabilir. Bu çoğunlukla gebelik sırasında yetersiz miktarda K vitamini alımı nedeniyle oluşur. Avokado çok yüksek miktarda K vitaminine sahip olan nadir bulunan meyvelerden biri olduğu için (günlük tek bir ihtiyacın yaklaşık% 40’ı) hamile bir kadının diyetine avokado dahil edilmesi yeni doğan çocuğa VKDB riskini azaltmada yardımcı olabilir hizmet!)

Sabah Bulantısı: Gebelik sırasında sabah hastalığına yakalanma çok yaygındır. Avokado, bulantı ve kusmayı azaltmaya sıklıkla bağlı olan B6 vitamini içerdiğinden, gebelik sırasında bulantı ve kusurun üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Artrit: Avokadların anti-enflamatuar özellikleri belki de en değerli özeliğidir ve fitokimyasallar, flavonoidler, karotenoidler, fitosteroller, yağ alkolleri ve omega-3 yağ asitleri arasında geniş bir yelpazede avokadozlar en iyi gıdalardan biridir Dokular, eklemler ve kaslardaki iltihaplanma. Artrit , dünya çapında on milyonlarca insanı etkiliyor ve uygun miktarda avokado tüketirken, çalışmalar sıklıkla artrit semptomlarının ve buna bağlı ağrıların etkin bir şekilde azaltılabileceğini gösteriyor!

Anti-Cancer Özellikleri: Avokadların sağlık yararları, meme kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere kanser riskini azaltmaktadır. Avokado , hem kanserin önemli ölçüde azaltılmasına katkıda bulunan, hem de tekli doymamış yağ içeren karotenoidler içerir . Avokado, hücreleri kanser ve serbest radikallerin tehlikeli etkilerinden koruyan bir antioksidan olan Glutathione’yi de içerir. Avokado antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin listesi etkileyicidir ve en fazla etkinin hangisinin olduğunu belirlemek neredeyse zordur. Oral, cilt ve prostat kanserleri üzerinde geniş çaplı çalışmalar yapılmış ve sonuçlar, avokadlarda organik bileşiklerin metastatik hale getirilmesi yerine kanserli hücrelere apoptozise (otomatik hücre ölümü) neden olduğunu göstermektedir. Avokado ve kanser açısından araştırma devam ediyor.

Antioksidan Özellikleri : Avokado, insan vücudunun antioksidan özelliklerini arttırmaya yardımcı C vitamini ve E içerir . C vitamini, E vitamini geri dönüştürür ve LDL kolestrolünün oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Avokado aynı zamanda epikaçin, violaksantin, neokrom gibi antioksidanları ve yaklaşık bir düzine kadarını içerir. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerin etkilerini nötralize eder. Kanser, kardiyovasküler hastalık, görme sorunları, prematüre yaşlanma, bilişsel bozukluklar ve daha pek çok şeyi içeren düzinelerce vücudun ciddi koşullarından sorumludurlar.

Sağlıklı Cilt : Avokado , sağlıklı cildi korumada yardımcı olan birçok vitamin ve mineral içerir. Avokadlarda bulunan karotenoidler , güneşe maruz kaldıklarından cildin UV ile indüklenen iltihaplarının azaltılması ile ilişkilidir. Avokado ile yapılan yağ, cildi güneş yanığı hasarına karşı korur. Avokadolardaki yüksek beta-karoten seviyeleri, enzimatik olarak, provitamin A’ya ayrılabilir ve bu da, cildi çeşitli koşullardan ve güneşin zararlı etkilerinden korumak için uzun zamandır bağlıdır.

Kilo Yönetimi : Düzenli egzersiz , sağlıklı bir diyetle birlikte, kilo yönetiminde çok önemlidir. Avokado, vücuda besin değeri sağlayan ve kilo kontrolünü destekleyen meyvelerdir. Yeni bir çalışmanın bulguları, avokadanın kilo kontrolü üzerine bir takım yararlı etkileri olduğunu düşündürmektedir.

Anti-Aging : Avokadların tüketilmesi aynı zamanda sağlıklı yaşlanma ile de ilişkilidir. Antioksidan özelliklere sahip olan ksantofil gibi bileşikler içerir. Araştırma çalışmaları , ksantofil alımının vücudunuzun çeşitli yerlerinde yaşlanma sürecinin belirtilerini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Kemik Sağlığı : Avokado, kıkırdak kusurları (osteoartrit semptomu) riskinde azalma ile ilişkili zeaksantin ve lutein gibi karotenoidler içerir . Avokado ve soya gibi gıdaların alınması osteoartrit riskini azaltmada yardımcı olabilir. Dahası, avokadlarda önemli minerallerin seviyeleri çinko, fosfor, bakır ve az miktarda kalsiyum ve selenyum da dahil olmak üzere önemlidir. Bunların hepsi osteoporoz riskini düşürür ve kemik mineral dansitesinde iyileşme ile bağlantılıdır.

Besin Verici Emilim: Avokadolar, diğer meyve ve sebzelerle birlikte en iyi yenir. Bunun nedeni meyvelerde ve sebzelerde bulunan besinlerin avokado ile birlikte yenildiğinde güçlenmesidir. Vücudun serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olan karotenoid antioksidan moleküllerin emilimi, bir salata avokado ile birlikte yenildiğinde üç ila beş kat artar. Bu nedenle, karışık salata dilimlenmiş avokado eklenmesi, sağlıklı bir yemek daha da iyi yapmak için iyi bir yoldur. Avokado, sindirim sistemini gelip yemek sırasında en yüksek seviyede işleyecek şekilde hazırladığı için, bir meze olarak harika bir unsur yapar!

Kan Glikoz Düzeyleri: Avokadolardan elde edilen yaprak özleri, meyve dışında, sağlık yararları da sağlar. Diyabetik olmayan ve diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma , yaprak özlerinin kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Diyabetik hastalar için, nişasta bazlı gıdaların glikoz gibi basit şekerlere metabolizması, şeker hastalığı için çok tehlikeli sivri uçlara ve dalıcılara neden olabilir. Lif, yiyeceklerin kullanılabilir şekerlere yavaşlatılmasına yardımcı olur, bu nedenle vücut tarafından daha dengeli bir şekilde emilir. Üstelik avokadlarda bulunan karbonhidratların büyük bir çoğunluğu, aslında enzim hekzokinazı inhibe eden nispeten nadir bulunan bir şeker olan 7 karbonlu şekerlerden oluşur. Bu, avokadların glikozun vücut tarafından metabolize edilme şeklini kontrol etmesine yardımcı olur, böylece diyabetik hastaların genel sağlıklarını korur.

Atletler için Yararlı Olanlar: Atletler çok fazla enerji gerektirirler ve vücutlarını beslemek için en uygun beslenme özelliklerini sağlamalıdırlar. Avokado , sporculara gerekli enerji seviyelerini ve sağlığın korunması için hayati besin maddeleri sağlar . Dahası, vücudunuz için doğal bir yakıt kaynağı olan fitokimyasallar içerirler.

Avokado – Sağlıkla İlgili Sorunlar

Avokado , yaygın bir baş ağrısı türü olan migrene neden olabilir . Bulantı, kusma ve ışığa duyarlılık gibi semptomlar genellikle bir migrene ait belirtilerdir. Bu semptomlar yaşanırsa dikkatli olmalı ve avokado tüketiminden kaçınılmalıdır.

Avokado – Nasıl Seçilir ve Saklanır

Avokado dünyadaki tüm mağazalardan kolayca temin edilebilir. Karanlık lekeler olmadan taze, olgun avokadalar seçilmelidir. Avokadolar olgunlaşmadıkça soğutulmamalıdır. Meyvenin bir kısmı kullanılmışsa, daha sonra kalan kısım gelecekte kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir. Üzümsüz avokado, oda sıcaklığında saklanabilir.

Avokado – Hızlı Sunum Fikirleri

Salata : kıyılmış soğan , domates , marul ve avokado bir kapta karıştırılır. Salata üzerine tuz, biber, limon suyu ve çiseleyen zeytinyağı ekleyin. Salata başka sebze veya et de ekleyebilirsiniz.

Çorba: Ek lezzet ve sağlık yararları için doğranmış avokado ile çorbalar.

Meyve : Olgunlaşmış avokadolar doğrudan tüketilebilir.

Giyinme : Avokado, seçtiğiniz gıdaları hazırlamak için kullanılabilir.

Avokado bir meyve midir?

Evet, avokado bir meyve; Teknik olarak, aslında bir turuncu. Ayrıca ‘timsah armut ‘ (karanlık, kaba dış cildi için bir referans) adı ile bilinen avokado, sağlıklı yağlar açısından zengin ve birçok mutfağında dünya genelinde popülerdir. Hem gıda olarak hem de doğal cilt bakım ürünlerine ek olarak sayısız sağlık avantajları vardır.

Avokado sizin için iyi mi?

Avokado, dengeli ve sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde sağlığınız için mükemmeldir. Vitaminler ve mineraller açısından zengindirler ve “sağlıklı” yağlarla doludur; Bu yağlar sizi daha uzun süre dolu hissetmenize yardımcı olabilir. Avokado, tereyağı ve margarin gibi ürünler için büyük bir doğal veya vegan yerine kullanılabilir.

Avokado bir meyve mi, sebze mi?

Avokado, meyve değil, sebze değildir – teknik olarak, meyve türüdür. Avokado, tatlılıktan yoksun, belki de bu karışıklık nereden geliyor. Bununla birlikte, zenginliği ve kremsi dokusu ile birlikte tatlılığın olmaması çok yönlü bir gıda maddesi olmasını sağlar – istediğiniz sayıda tatlı veya lezzetli tariflerde kullanabilirsiniz.

Avokado sağlıklı mısınız?

Avokado çok sağlıklıdır! Vücudunuzun ihtiyacı olan sağlıklı yağları içerirler. Sadece kalorileri yüksek olduklarından, yağlı olduklarından haberiniz olsun. Ne kadar tükettiğinizi takip ettiğinizden emin olun; Tereyağı ya da margarin gibi az sağlıklı yağların yerine avokado kullanmak da yararlı olabilir.

Avokado nedir?

Avokado, avokado ağacında yetişen bir meyvedir (teknik olarak meyvelerdir). Karanlık ve engebeli bir dış cilt ile kabaca armut şeklinde olup bu nedenle “timsah armutu” olarak da anılır. Avokado yenilebilir kısmı, açık yeşil renkte ve tadı hoş olmayan kremalı ettir.

Avokado sizin için kötü mu?

Avokado sağlığınız için kötü değildir – aslında, vücudunuzun en iyi şekilde çalışması gereken birçok vitamin, mineral ve sağlıklı yağ içerir. Bununla birlikte, yüksek yağ içeriği onları enerji yoğunluğu veya ‘kalorifik’ yapmaktadır; bu, sıklıkla tadını çıkarabileceğiniz herhangi bir yağlı ürün için olduğu gibi, ne kadar tükettiğinizin farkında olmalısınız demektir.

Bir avokado kaç kalori var?

100g avokado eti yaklaşık 160 kalori içerir. Avokadların boyutu farklıdır ve bu nedenle alacağınız kesin kalori içeriği, avokado yemeyi ne kadar tercih ettiğinize bağlıdır. Avokado yağ içeriğinden dolayı kalori yoğunluğuna sahiptir; Ancak bunlar sağlıklı yağlardır ve ılımlılıkla vücudunuz için faydalıdır.

Avokadalar nereden gelir?

Avokadolar, Meksika’dan gelmektedir ve burada, geleneksel yemek tariflerinin (her yerde bulunan guacamole gibi) lezzet ve sağlık yararları için dünyada popüler olan bir parçasıdırlar. Avokado ağaçlarının gelişmesi için tropikal veya subtropikal sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır ve bu nedenle dünyanın diğer bölgelerinde Hindistan ve bazı Afrika ülkeleri gibi iklimlerde bulunur.

Updated: Temmuz 3, 2017 — 12:43 pm


burun tıkanıklığı nasıl açılır | burun tıkanıklığı nasıl geçer | burun tıkanıklığına ne iyi gelir
Copyright © 2015. Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır - Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer | sinüzit | masaj salonları
burun tıkanıklığı nasıl açılır, burun tıkanıklığına ne iyi gelir
burun tıkanıklığı nasıl geçer
alanya escort alanya escort bodrum escort Health Blogs Health TOPlist TOPlist