Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

burun tıkanıklığı nasıl açılır, burun tıkanıklığına ne iyi gelir, burun tıkanıklığı tedavi yöntemleri burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığı için bitkiler.

Migren Tedavisi

Migrasyon için ev ilaçları , özellikle B2 vitamini (riboflavin), magnezyum ve zencefil gibi temel besin maddelerinden zengin ve oluşumunu tetikleyebilecek bazı gıda ürünlerinden kaçınarak dengeli beslenme tüketimini içerir.


Migren Tedavisi

Aromaterapi , acupressure ve hidroterapi ile iyileşme , aynı zamanda migrene sahip bir barışçı sayılabilir. Nane nemi yağı ile masaj yapmak , bir buz torbası ve feverfew ve butterbur gibi bazı etkili otlar da migren sorunlarının tedavisinde yararlı olduğunu ispatlayabilir. Buna ek olarak, düzenli uyku rutini, gevşeme tekniklerinin kullanımı, iyimser ve stres içermeyen tutum gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri doğal olarak migren koşullarının iyileşmesini de destekleyebilir.

Migren karakteristik olarak başın tek taraflı olarak veya her ikisinin de bilateral olarak bilinen iki tarafını da etkileyebilen şiddetli bir baş ağrısının orta ila şiddetli ortaya çıkmasıdır. Bu nörolojik bir rahatsızlık olup tekrar tekrar ortaya çıkar ve saatlerce hatta günlerce yaşayabilir.

Genellikle migren sadece zonklayan bir baş ağrısı ile ilişkilendirilir, ancak gerçekte baş ağrısı bu karmaşık hastalığın bir unsurudur. Migren baş ağrısı eşlik eden kognitif, tıbbi, nörolojik, gastrointestinal ve otonomik endikasyonlar, otonom sinir sisteminin ve serebrumun birkaç rahatsız edici işlevselliğini simgelemektedir.

Birçok kişi için yaşam kalitesini büyük ölçüde değiştirebilen yoğun bir durum olarak düşünülmüş olabilir. Bununla birlikte, evde ve bitkisel ilaçlarla ve gerekirse aşırı analjeziklerle kendilerini tedavi etmeyi başarabilen bazı insanlar var.

Belirtileri Ve Migren Belirtileri

Migren nörovasküler bozukluktır ve beyin hücrelerinin işleyişini düzenleyen genlerle ilişkilidir. Tek bir migren atağının semptomları hafif bir sıkıntıdan hastalığın tüm özelliklerini gösterebilecek büyük bir acil duruma kadar değişebilir. Bir migren saldırısı genellikle beş olası aşamaya sahiptir, ancak saldırı yaşayan herkes aşağıda belirtilen aşamaların tamamından geçemez.

Baş ağrısı ya da ‘prodromal’ evre: Birçok kişi, migren atağından birkaç saat ya da gün öncesinde ruh hali, vücut ağrısı, sinirlilik, depresyon , enerji düzeylerindeki dalgalanmalar ve iştahla karşılaşır.

Aura evresi: Aura , gerçek migren ağrısı başlamadan birkaç dakika önce aşamalı olarak ortaya çıkan fokal, nörolojik bir deneyimdir. Görsel, motor veya duyu niteliğinde olabilecek ilgili uyarı işaretleri olarak tanımlanabilir. Bu uyarı işaretleri karıncalanma hissi ile omuzlar ve boyun bölgesinde achiness ve sertlik, kör noktalar, afazi veya konuşma sorunları, zikzak desenleri ve ışığın yanığı gibi görme bozuklukları içerir. Aura’yı yaşayan bir kişi, yönünü kaybedebilir veya çok nadir durumlarda bilinçsizleşebilir.

Ağrı aşaması: Normalde korkunç tek taraflı veya bilateral baş ağrısı, bulantı hissi, kusma ve ışık ve ses duyarlılığı eşliğinde başlar. Zonklama ağrısı normalde fiziksel aktivite ile kötüleşebilir.

Çözünürlük safhası: Ağrı kesici acı, etkili bir çare kullanarak yavaş yavaş çöküyor.

İyileşme veya ‘postdromal’ evre: Bu aşamada baş ağrısı kesildiğinde yorgunluk, halsizlik ve tükenme hissi oluşur .

Kadınlar genellikle erkeklere kıyasla migren ağrısı alma şansına üç kat daha fazla sahiptir ve migren epizodunun şiddeti, sıklığı ve süresi dahil olmak üzere her insanın semptomları farklı olabilir.

Migren atağı , bir kişiye çeşitli şekillerde vurabilir; bazen bir kişi rahatsız edici bir baş ağrısı olmadan aura ya da ilişkili migren semptomlarını hissedebilir. Bu duruma sessiz migren denir. Bir takım kişiler, aura gelişiminin önündeki migren ataklarını deneyimliyorlar. Migrenin bu kategorisi normal olarak kişilerin% 30’u tarafından tecrübe edilir. Başka bir oluşum tipi, herhangi bir atmosferi olmayan veya yukarıda belirtilen işaretler olmaksızın migren atağıdır.

Migrenle ilişkili diğer semptomlar sık ​​idrara çıkma, terleme, mide bulantısı, bulantı sonrası hastalık hissi, ışığa karşı aşırı duyarlılığı, fotofobi olarak da bilinir, odaklama zorluğu, ses veya fonofobiye duyarlılık veya osmofobi ile karakterize osmofobi geliştirebilir. Kokulara duyarlılık.

Migren Nedenleri

Bilimsel araştırmanın temelinde migrenin genetik ve çevresel faktörlerin bir karışımından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bipolar bozukluk , sinirlilik ve melankoli gibi bir dizi psikolojik durum aynı zamanda migren atakları ile de ilişkilidir. Migrenin başlıca nedenlerinden bazıları şu şekilde tartışılmıştır:

Genetik faktörler : Migren ailelerde genetik olarak kalıtım eğilimi gösterebilir ancak bu, tüm aile bireylerinin etkilenmeyeceğini anlamaz. Araştırma, migrende bazı genetik katılımı doğrulamakla birlikte, aynı zamanda tüm migren hastalarının verilen ilaçlara cevap verme konusunda farklı olduklarını da belirtmektedir.

Hormonal değişiklikler: Beyindeki çeşitli kimyasal değişiklikler de migrene neden olduğuna inanılmaktadır. Ani kasılmaya ve beyindeki kan damarlarının genişlemesine yol açabilecek serotonin hormon seviyelerinin düşmesi de baş ağrısının arkasındaki mantık olarak anlaşılmaktadır. Menstruasyon döngüsü ve menopozdaki hormonlarda dalgalanma da migren ataklarını tetikleyebilir .

Tetikleyiciler : Bazı olaylar ve tıbbi, çevresel, beslenme, duygusal ve fiziksel faktörler de migren atağının başlamasına neden olabilir. Duygusal tetikleyiciler, stres, kaygı ve depresyonu içerir. Fiziksel tetikleyiciler, yorulma, omuz veya boyundaki gerginlik, zayıf duruş içerir. Alkol, kafein, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve tiramin, dehidrasyon ve diyet gibi gıda katkı maddeleri gibi beslenme nedenleri, ani bir düşmeye veya kan şekeri seviyelerinin yükselmesine ve bunun da migren ataklarına neden olmasına neden olabilir. Çevresel tetikleyiciler sigara , yanıp sönen ışıklar, güçlü koku, iklim değişiklikleri, gürültülü veya havasız atmosferdir. Uyku hapları, kontraseptif ilaçlar veya hormon replasman tedavisi gibi bazı hormonal tedaviler gibi tıbbi nedenler migren olaylarının arkasında yatan neden olabilir.

Migrenin sıklıkla sinüs başağrısı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir . İki kişi arasında bir ilişki olabilir, çünkü migren ağrısı sinüslerin hemen arkasında dururken anayasa gereklidir. Bir tıp uzmanı, iki zorunlu muayene arasında ayrım yapmanıza kesinlikle yardımcı olabilir.

Migren Için Evde Çözüm Araçları

Neredeyse sonsuz semptomların bir düzenini kapsar, migreni vurduğunda bir insanın sinirli ve savunmasız hissetmesi alışılmadık bir durum değildir. Bununla birlikte, doğal yollarla özrünüzü zenginleştirmek, sorunun bütünsel olarak önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Migren rahatsızlığında etkili olduğunu ispatlayabilecek bazı ev ilaçları, aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

Cesur otu (Tanacetum parthenium): Feverfew iyi migren baş ağrısı tedavisinde kurulmuş etkili bir botanik çözümdür. Araştırma çalışmaları, feverfew otunun etkinliğini ve anti-inflamatuar özelliklerini doğrulamıştır; bu da yan etki olmaksızın migren olaylarının sıklığını ve süresini azaltmada umut verici sonuçlar vermektedir.

Butterbur otu (Petasites hybridus): Tereyağı köklerinin özleri , migren baş ağrısının önlenmesinde değerli olduğu kanıtlanmıştır. Butterbur kasları rahatlatmada ve serebral kan damarlarındaki tıkanıklıklara yardımcı olur. Tereyağı üzerinde yapılan araştırma, bu otun migren ataklarının sıklığını azaltmada etkinliğini ortaya koymuştur. Çocuklar ve gençler üzerinde yapılan bir başka araştırmada butterbur bitkisinin etkinliği ve güvenliği önleyici bir terapi olarak olumsuz etkileri olmadan savundu.

Aromaterapi: Aromaterapi, migren baş ağrısı tedavisinde yararlı ve bütüncül bir yöntemdir. Çalışmalar, anksiyolitik ve sedatif özelliklere sahip lavanta özlü yağının etkinliğini kanıtlamış ve migrendeki ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmuştur. Ruh halinin dengelenmesine yardımcı olur ve harika bir analjezik ajan olarak da çalışır.  

Diyet değişiklikleri : Bazı diyet alışkanlıkları migren ataklarını tetiklemede önemli bir katkıda bulunmaktadır. Şarap, çikolata , narenciye , monosodyum glutamat (MSG), yüksek yağlı gıdalar, peynir ve dondurma gibi yiyecekler , bu tür saldırılara neden olabilecek popüler gıda maddelerinden az sayıdadır. Sınırlı diyetle beslenen migren hastaları üzerine yapılan araştırmalar, migren baş ağrısı oluşumunun azaltılmasında umut verici sonuçlar ortaya koymuştur. Başka bir araştırma, göç baş ağrısı süresinin, şiddetinin ve sıklığının azaltılmasında düşük yağlı diyetin etkinliğini savunmuştur. Çalışma aynı zamanda düşük yağlı diyetlerin baş ağrılarıyla mücadele için gerekli ilaç alımını azaltmada yardımcı olabileceğini belirtti. Migren aynı zamanda tetikleyiciler olarak görev yapan gıda alerjileri ile ilişkilendirilmiştir . Bir başka pediatrik çalışma , yemekleri atlamadan dengeli bir diyet almanın, migren baş ağrılarının önlenmesi için tabii ki bol su ve sağlıklı sıvıların gereksiz yere aç kalmasını önerdi.

B2 vitamini (riboflavin) zengin diyet : Riboflavin, büyüme için gerekli olan besleyici bir maddedir ve migren baş ağrısı tedavisinde etkili bir doğal yoltur. Riboflavin, alyuvarların üretiminde yardımcı olur. Yüksek doz riboflavin ile uygulanan migren hastalarında yapılan çalışmalar, baş ağrısı sıklığını önemli ölçüde azaltmakla kalmayıp aynı zamanda anti-migren ilaçlarının tüketiminde de pozitif sonuçlar verdi. Süt , yumurta , kuşkonmaz , kepekli tahıllar gibi riboflavin bakımından zengin gıdaların dahil edilmesi, vücudu bu faydalı besleyici madde ile zenginleştirilmesinde yararlı olabilir.

Magnezyumdan zengin diyet: Migren patogenezinde önemli rol oynayan bir başka besin maddesi magnezyumdur. Vücuttaki magnezyum eksikliği trombositlerin hiper birikmesine, kortikal saçılma depresyonuna, serotonin reseptörlerine neden olabilir ve nörotransmitterlerin üretimi ve sekresyonunu etkileyebilir. Çalışmalar, yeterli magnezyum tüketiminin, migren hastalarında rahatlama sağlamada oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir öneri, bazı kişilerde aşırı magnezyumun neden olabileceği ishal ve gastrik tahriş gibi advers etkilere ilişkin.

Nane yağ: Nane yağında migren baş ağrısı tedavisinde etkili olduğu tespit edilen mentol bulunur. Migren hastaları üzerinde yapılan bir araştırma, alin ve zamansal alanın mentol% 10’luk solüsyonla masajlanması mide bulantısı, kusma, fotofobi ve fonofobi gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olduğunu ve migren baş ağrısı ağrılarını hafiflettiğini ortaya koymuştur.

Zencefil: Zencefil bir mutfaktaki en kolay erişilebilir öğelerden biridir ve migreni iyileştirmek için iyi bilinen bir ev ilaçtır. Küçük bir zencefil yemek, sindirim problemlerini ve migrenle ilişkili mide bulantısını giderebilir ve beyindeki kan damarlarını iltihaplanmaya karşı korur. Araştırma çalışmaları, zencefillerin migren ataklarının şiddetini azaltmada etkinliğini ortaya koymuştur. Çalışma aynı zamanda migren baş ağrısı tedavisinde zencefil etkinliğinin ticari ilaç olan sumatriptan ile paralellik gösterdiği gerçeğini doğruladı.   

Su ile dipler: Su kuşkusuz tüm vücudun işleyişinde hayati bir rol oynamaktadır. Su da dahil olmak üzere sağlıklı sıvıların tüketilmesi, dehidrasyonun migren baş ağrısı tetikleyebileceğini önlemeye yardımcı olabilir. Su migren baş ağrısı ile ilişkili mide bulantısı ve kusma sırasında meydana gelen sıvı kaybını telafi etmeye yardımcı olur.

Rahatlama teknikleri: Yoga ve meditasyon gibi gevşeme teknikleri, migreni iyileştirmek ve oluşumunu önlemek için yararlı olabilir. Yoga’da yapılan “pranayam” olarak da bilinen solunum egzersizleri zihni yatıştırmaya ve stres azaltmaya yardımcı olur. Çeşitli yoga duruşları baş dahil olmak üzere tüm vücudun kaslarının rahatlamasına yardımcı olabilir ve boyun ve omuzdaki gerginliği azaltır.

Yeterli uyku: Uyku, doğanın bedeni vurgulayan tepki sistemini iyileştirme ve kurtarma yoludur. Migren baş ağrısı için en değerli tedavilerden biridir. Karanlık bir odada uyku, daha iyi uykuyu uyandıran ve migreni ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olan melatonin hormonunu teşvik etmeye yardımcı olur. Uykusuz ve uyku altı hem sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceği için, düzenli bir uyku rutini tutmaya çalışmalısınız.

Masaj: Yumuşak dokunma ile bir masaj her zaman vücutta canlandırıcı bir deneyim yaratır. Kan akışını arttırır ve endorfin üretimini uyarır. Başınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı masajlamak, migren ağrısını sakinleştirmeye ve kaslardan gelen gerilimi serbest bırakmaya yardımcı olacaktır.

Hidroterapi : Hidroterapi migrendeki baş ağrılarını iyileştirmenin bir başka etkili ve doğal yoludur. Ellerinizi ve ayakları sıcak suya daldırmak, ağrıyı yatıştırıp kasların gerginliğini azaltarak migren ataklarının yoğunluğunu azaltabilir . Ayakları sıcak suya daldırmak, tıkanık bölgedeki kan akışını kan damarlarını genişleterek kısıtlamaya yardımcı olur.

De stres ve hayattan zevk : Stres migren saldırılarının şiddetini ve sıklığını artırabilir. Rutini tarayın ve sizi gergin modda bulan şeyleri anlamaya çalışın ve bunları çözmek için bir adım atın. Sizi mutlu eden küçük şeyler arayın. Yaşamınızı azaltmak, zihin ve bedeninizi rahat tutmaya yardımcı olabilir ve migren ataklarının oluşumunda büyük bir gelişme sağlayabilir.

Buz paketi: Bir buz paketinin kullanılması, bir takım kişiler tarafından migrene ilk satır savunması olarak kullanılan en kolay çaredir. Buz veya dondurulmuş bezelyelerden oluşan bir torbayı kulağınıza, yüzünüze veya kafa derisine koyabilirsiniz, acı acıyı hissedebilirsiniz. Buzun anti-enflamatuar etkileri, ağrılı dokuların küçülmesine yardımcı olur ve migrenle ilişkili ağrıyı rahatlatır.

Akupressure: Akupressure, parmak basıncını kullanan yaşlı bir Asya masaj yöntemidir ve migren semptomlarını iyileştirmede etkilidir. Temel olarak oniki enerji kanalı olarak da bilinir ve tüm vücutta “meridyenler” yayılır. Genellikle enerji akışı veya “chi” nin bloke edilmesi, migren ağrısının arkasındaki neden olduğuna inanılmaktadır. Akupressure tekniği, engellenen enerjiyi serbest bırakmayı hedefler ve bir kere profesyonellerden öğrendiğinde, migrene bağlı ağrı ve tedirginlikten kurtarmaya yardımcı olabilir.

Migren: Özet

Ancak migren bir kişinin programında sıkıntılı bir evreye neden olabilir; Bazı kendine bakım ilaçlarının bilgisi ve yaşam tarzında basit değişiklikler yaparak yönetilebilir. Saldırıların şiddetine ve sıklığına bağlı olarak, migren ilaçlarını geçici veya daha uzun süre almaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte, doğal tedaviye uygun ilaçlarla birlikte, gerekirse iyileşme sürecini hızlandırabilir. Aslında, bütünsel yaklaşım, başta migren bölümlerinin oluşmasını önleyebilir . Etkilerini ve etkilerini daha iyi anlamak için migren için kendi kendine bakım tedavisini düşünmeden önce her zaman uzman bir tıp uzmanına danışılması önerilir. Genel olarak, sağlıklı kilo, düzenli ve sağlıklı yemek rutini, düzenli uyku programı, egzersiz ve hayata karşı en az olumlu ve stres içermeyen tutumu korumak, migren yönetimini iyileştirmek ve basitleştirmek yolunu kolaylaştırabilir.

Rahatlayın, çok güler, sağlıklı yemek ve migreni tekmeleyin!

Updated: Mayıs 15, 2017 — 1:40 am


burun tıkanıklığı nasıl açılır | burun tıkanıklığı nasıl geçer | burun tıkanıklığına ne iyi gelir
Copyright © 2015. Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır - Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer | sinüzit | masaj salonları
burun tıkanıklığı nasıl açılır, burun tıkanıklığına ne iyi gelir
burun tıkanıklığı nasıl geçer
alanya escort alanya escort Health Blogs Health TOPlist TOPlist